+420 775 152 006
info@zuzzihusarova.cz

19 Oct 2016

Zpověď koučky: Moje vlastní zkušenost s meditací

//
Comments0
/

Meditace je často v poslední době v České Republice hodně v oblibě. Mám radost z tohoto posunu. Když jsem přišla s touto myšlenkou před několika lety, věděla jsem, že je jen otázka času, kdy se to stane součástí firemní kultury nejedné mezinárodní firmy, protože v zahraničí už se tomu tak dělo a hlavně, kdy to začneme praktikovat v pohodlí domova.

Meditace má svou tradici a kořeny v Thajsku, Indii, a jiných zemích a je stará jako lidstvo samo. Někdy se považuje za součást východního náboženství. Ovšem po mé vlastní zkušenosti s Thajskými mnichy na ostrově Moktawan jsem pochopila, že jde spíše o filozofii, než o náboženství. Pro mě je meditace technika, která mi pomáhá zklidnit se a zklidnit myšlenky. Ať už jsou její kořeny odkudkoliv, vždy říkám lidem, že je důležité, jak se při ní cítí. To není důležité jen u meditace. To je důležité u všeho:) Protože jedine náš vlastní pocit nám dává zprávu, jestli jsme se rozhodli správně či nikoliv.

Je meditace léčivá, nebo může být i nebezpečná?

Dnes jsem v googlu hledala něco o meditaci a automatické dokončení mi vyjelo je meditace nebezpečná. V mém světě mě taková otázka ani nenapadla, ale uvědomila jsem si, že někoho tato otázka může od vyzkoušení samotné meditace úplně odrazit. Strach, který by případně nastal po takové myšlence je na místě. A proto jsem se rozhodla napsat tento článek.

V průběhu dne nás zatěžují problémy a naše mysl je přeplněná myšlenkami, které nejsou vždy pozitivní. Řešíme svou práci, děti, partnera, rodinu, rodiče, finance a třeba i zdravotní problémy. Chceme si jít postěžovat ke kamarádce či kolegyni, ale ta na nás navalí ještě svoje problémy a trápení. A my se s hlavnou jako balvan vracíme domů a je to všechno ještě horší než bylo. To vše zatěžuje naši mysl. Často to vede k tomu, že pak nemůžeme večer ani usnout, protože se nám tam honí myšlenky na vše, co jsme v ten den zažili, co jsme stihli a naopak nestihli. Náš mozek všechny tyto vjemy analyzuje a vyhodnocuje. Nemluvím o dalším informačním zatížení našeho mozku z různých druhů médií, jako je třeba televize, internet, rádio nebo noviny.

Pro mě osobně je Meditace 0jedním z prostředků, jak mysl uklidnit. Najednou se všechny myšlenky ztiší. Ony tam pořád jsou. Jen pozornost na ně už není. A proto zažívám pocit klidu a pohody. Všechny problémy, které před tím mohly okupovat moji hlavu najednou zmizely. Už ani nevím, co to bylo. A stačí tak málo.

Sladké nicnedělání

Myslím si, že každý by si měl dopřát čas na sebe. Ať už je to 20 min denně. Tím nemyslím sedět před televizí nebo počítačem. Tím myslím opravdu sladké nic nedělání. Čímž vlastně meditace je. Při mé práci koučky a terapeutky často potřebuji prostor sama pro sebe a své myšlenky. Meditace je pro mne součástí každodenního odpočinku a nakopnutí. Medituji každý den, jelikož jsem si vyzkoušela, jaké to je, když jednou vynechám. Přirovnávám to asi k tomu, když začnete hrát na nějaký hudbní nástroj, nebo běhat. Když cvičíte každý den, je to super, svaly si rychle zvykají a vidíte pokroky. Když toho necháte na týden, dostávat se pak do toho vám stojí další týden. U meditace to vnímám tak, že pokud jeden den nemedituji, vnímám to, že jsem víc uspěchaná, beru si věci osobně, nechám se snadněji ovlivnit stresem a nedokáži být v klidu. Je to pro mě jako masáž na duši.  Když by vám někdo řekl, jesli chcete masáž na 10 min nebo hodinu, co byste brali? Já určitě tu hodinu, protože se miluju rozmazlovat.  Ono to pro nás ženy je něco, co je třeba se naučit dopřávat si sama sobě. Jelikož pak to dělají i lidé kolem nás. Rádi nám dělají radost. A my můžeme jen s vděčností přijímat. Už není třeba to vyžadovat.

A jak probíhá moje meditace? Medituji většínou 60 min hned po probuzení. Napiju se sklenky vody a sednu si do meditační polohy. Nesnažím se ničeho dosáhnout. Jen si vklidu sedím a pozoruji, co se uvnitř mojí mysli děje. Jestli je klidná a tudíž skoro žádné myšlenky nevnímám a nebo naopak je tam toho spoustu, a pak se zaměřím na vizualizaci mého dechu. Na konci vždy poděkuji za předešlý den, za všechny krásné momenty a lidi, které jsem měla možnost potkat a těším se na to, co mi přinese dnešek.

Když si ráno přispím, stihnu jen 30 min, doplním si to během odpoledne a nebo večer. Večer mám tradičně kratší meditaci těsně před spaním. Meditace může sloužit nejen k uklidnění mysli, ale také k vhledu na určitý problém. Řízené meditace používám i při svých terapiích s klienty. Meditace, vizualizace a jóga jsou nedílnou součástí mého života a jsem si jistá, že můj život obohacují. Tyto techniky mi nejen pomáhají zvládnout občasné zatížení mysli, ale také si v nich můžu představit, jak chci, aby se můj život odvíjel a kam chci, aby směřoval. Protože často víme, co nechceme, ale zapomeneme vlastně na to, se soustředit na to co chceme. V minulosti jsem často meditovala i s maminkou a meditace se o to znásobila. Šlo to jednodušeji. Jelikož ve skupině nebo za přítomnosti druhého člověka či trenéra vám energie druhého člověka pomáhá. V minulosti jsem zkoušela meditovat i se svým přítelem, ale on je spíš ranní spáč, a tak jsem ho nechtěla tahat z postele a raději vždycky meditovala sama. On si naopak meditaci užívá sám a kdykoliv, kdy přes den chce.

nor_2537

 

Meditací ke každodenní spokojenosti

V meditaci můžeme nezúčastněně sledovat své myšlenky, které necháme plynout, nebo zaměříme svoji pozornost na určitou vykonávanou činnost, kterou děláme automaticky. Může se jednat třeba o dýchání. Zaměstnáme mozek něčím jiným, než jsou starosti nebo bolesti. Hrajeme si s mozkem způsobem, kterým vědomě snižujeme myšlenkovou aktivitu. Meditace nás může naučit se soustředit.

Pro lidi, kteří se nedokážou soustředit na jednu věc, je meditace velký problém. Po čase však mohou zaznamenat velké úspěchy a zlepšit své soustředění. Na začátku je důležitá TRPĚLIVOST:) Ta pak pomůže ke spokojenosti vaší i vašeho okolí. Protože budete jednoduše zářit.

Výzkumy ukazují, že meditace také může sloužit k zlepšení psychosomatických onemocnění, jako je bolest hlavy, vysoký tlak, ekzémy nebo nemožnost otěhotnění. Pravidelná meditace může vyvolat v našem mozku i změny k lepšímu, protože posílí nervové spoje zodpovědné za empatii a schopnost koncentrace.

Kdy meditaci konzultovat s odborníkem?

V momentě, kdy cítíte dlouhodobě nepříjemné pocity. Namísto pocitů uvolnění a klidu vám přináší nervozitu, smutek, vztek nebo strach. V takovém případě se poraďte s meditačním instruktorem a zjistěte, kde děláte chybu. je možné, že meditace není pro vás. Ikdyž se říká, že meditace je pro každého, společně se svými klientkami jsem zjistila, že ne každý zvládne hned od počátku sedět v klidu. Někomu to vytváří ještě větší stres. A proto je dobré si ušít meditaci na míru. S klientkami to řeším vždy způsobem, který jim nejvíce vyhovuje. Například procházky v přírodě se zaměřením pozornosti na svoje kroky, zpíváním manter, vyposováním myšlenek na papír atd…

nor_2443

Jak správně meditovat?

Meditovat můžeme venku, doma, v sedě. Délka by měla být minimálně 10–20 minut, podle vaší potřeby. Meditace působí také na zásaditost a detoxikaci těla. V meditaci pozorujte svoje pocit, svůj dech. Na začátek doporučuji meditovat s nahrávkou, jelikož je velice těžké, svoji mysl ukočírovat. Posléze můžete praktikovat s i bez nahrávky.

Posaďte se a zavřete oči. Představte si sami sebe na slunné pláži, kde odpočíváte a pouze vnímáte sílu paprsků slunce. Vnímejte svůj dech. Pouze si uvědomujte nádech a výdech. Vnímejte sluneční paprsky, jak vnikají do vašeho těla při každém nádechu a mění se ve zlatou stuhu. Stuhu vdechujete až do středu svého těla, do oblasti pupíku.  Pozorujte, jak jak vám tato zlatá stuha prochází od úst až do vašeho středu. jakmile to budete mít, soustřeďte se pouze na svůj střed, jako byste tam měli toto slunce, a rozpínejte ho do celé dutiny břišní.

Zlatá stuha léčí a čistí vaše tělo a postupně sebou odnáší všechny nečistoty z těla. Postupně vše špatné vytáhněte přes zlatou stuhu ven – a ve slunci na pláži se tyto nečistoty spalují. Vaše tělo je zbavené všech nečistot. Nechte myšlenky, ať dále plynou a vždy se vraťte ke svému středu. Je to bod vaší síly a vaší vůle. Jakmile to budete cítit, můžete meditaci ukončit a otevřít oči.

V případě, že budete mít už na začátku negativní pocity, ukončete okamžitě meditaci.

Meditace není všelékem na všechny neduhy a zdravotní potíže. Je skvělou technikou, jak uklidnit mysl a posílit některá nervová spojení. Meditace vám dává možnost dát si rande sami se sebou, což je třeba důležitým faktorem k odbourání strachu ze samoty.

Přeji vám krásné prožitky při meditaci.

S láskou Zuzzi

Leave a Reply