+420 775 152 006
info@zuzzihusarova.cz

16 Sep 2016

Strom, který léčí depresi

//
Comments0
/

Když jsem před několika lety žila sama v Peru, a procházela velmi těžkým obdobím plným smutku, pláče, úzkostí a depresí, neměla jsem kolem sebe žádné přátele, rodinu či přítele, vím že jediné místo, které mě pomáhalo držet se nad vodou byl olivový háj. Místo v oblasti Limy zvané Miraflores, kde jsem chodívala, když moje nohy ještě zvládly unést pláčem vyprahlé tělo. S úlevou a nadějí jsem vždy objala svůj strom, a plakala a plakala. Nechávala jsem mu všechno svoje soužení a smutek a brala jsem ho, jako jediného svého kamaráda.

Něco na tom je, když se říká, že strom žije, má svoji duši a také svoji životní sílu. Lidé v minulosti se obraceli ke stromům jako k moudrým rádcům a promlouvali k nim a následně dostávali zprávy zpět. Když jsem před svojí cestou do Peru viděla video Jaroslava Duška, který promlouval s kamenem, moje pragmatická mysl se jen pousmála, jak by to jen mohlo být možné. Po své několikaleté životní pouti v Peru můžu s jistotou přiznat, ano, je to možné.

Nejenom, že jsem se cítila po procházce v olivovém háji líp, ale taky jsem cítila, jako by se všechny moje nepříjemné emoce odplavily a spláchly. Les a stromy samotné mají velice pozitivní vliv na lidskou psychiku.

Stromy mají vliv nejen na psychiku člověka, ale také na samotné zdraví. Vědci v Rusku zjistili, že větve sibiřské jedle umístěné poblíž nemocného snižují množství mikrobů až o 50 procent. Borovicové a jalovcové větve zase urychlují uzdravování pacientů s nemocnými plícemi a přinášely úlevu také při nepříjemných migrénách.

svetlo-na-konci-tunelu

A jak tedy využít sílu a moudrost stromu k vyléčení tíživé emoci či dodání energie?

  1. Ujisti se, že na stromě neroste žádné jmelí, nemá hluboké praskliny nebo výrůstky. Takový strom je nemocný.
  2. Nastav svoje dlaně proti kmenu stromu a zavři si oči. Začni zhluboka dýchat a uvědomuj si, jak tvůj dech proudí přes ruce do kmene stromů. Představuj si, jak z tvých nohou rostou kořeny a ty se spojují s kořeny stromů, díky tomu se krásně ukotvuješ. Představ si jak roste koruna z tvé hlavy a pojí se se stromem. Tím se otevíráš novým možnostem vesmíru.
  3. Při velkém smutku, pocitu viny, strachu či vzteku, obejmi strom a vyplač se ze všech těchto emocí. Nech a tyto emoce sklouznou po jeho kmenu až do kořenů stromu a představuj si, jak se spalují v jádru země. Jakmile odejdou všechny emoce, pocítíš uvnitř sebe krásný klid.
  4. Zůstaň ve spojení, jak dlouho cítíš, že je ti to příjemné. Vyber si místo, kde máš klid a kde nechodí spousta lidí. Ať se můžeš soustředit jen na sebe
  5. Pokud máš nějakou otázku, na kterou hledáš odpověď, můžeš se ho zeptat a jen nechat, zda ti přijde odpověď v podobě myšlenky. (Když jsem to udělala poprvé a přišla mi odpověď, nevěřila jsem tomu. Během dne, se mi to potvrdilo. I teď, když to píšu, mám z t ho husí kůži! Jak je úžasné, když si dovolíme spojit se s přírodou a nechat se od ní podpořit)
  6. Nakonec strom pohlaď, můžeš ho i políbit a poděkuj mu za jeho pomoc, za sílu, kterou ti předal, za nepříjemné emoce, co ti vzal.

Dnes se na stromy napojuju nejčastěji kvůli odpovědi na otázku a při každodenním ranním běhu jim vždy děkuji, za to, že tam tak trpělivě stojí. Učím se od nich trpělivosti, nepodmíněné lásce a vděčnosti.

 

Leave a Reply