+420 775 152 006
info@zuzzihusarova.cz

11 Mar 2019

OPRAVDOVÍ MUŽI MEDITUJÍ: 3 DŮVODY PROČ BYS MĚL TAKY!

//
Comments0

Jako člověk, který se narodil do americké kultury, bych si myslel, že o zdravotní péči vím víc než dost. Lékaře jsem sice nenavštěvoval skoro vůbec, ale ani jsem se moc nestaral o to, zda si dopřávám dostatek pohybu a strava jako taková mne vůbec nezajímala.

Byl jsem přepracovaný, z nutričního hlediska podvyživený a díky neustálému stresu i vyčerpaný. V té době mi ale připadalo, že vše je tak nějak v pořádku, jel jsem v zaběhnutých kolejích. Denně jsem vykouřil skoro celou krabičku cigaret a na konci pracovního týdne jsem se dokázal snadno ztratit na dně šesté láhve hefeweizenu (značka piva).
Čím více jsem se hnal za kariérním úspěchem, tím více jsem cítil, že něco není v pořádku. Diagnóza nakonec zněla: úzkosti a panická porucha. Zanedlouho po oznámení této diagnózy se mi vyvinula závislost na léky proti úzkosti, která následně vedla k náhodnému předávkování spolu s léky proti bolesti, které jsem také užíval.
Z cesty dosažení amerického snu jsem byl najednou vyhozen do světa sebe-objevení.
Co mi ale celou tu dobu unikalo byla věc, kterou jsem potřeboval ze všeho nejvíc, kterou jsem potřeboval k tomu, abych byl zachráněn. Byla to jasnost mysli.
Na cestě k uzdravení mi bylo znovu-představeno ‘cvičení’, které jsem vždy předtím nesprávně posuzoval a kterému jsem nikdy předtím nebyl zcela otevřený. Byla to meditace.
Meditace mi pomohla nejen při překonání závislostí, ale také jsem si díky ní uvědomil emocionální a psychické překážky, kterým jsem se vždy snažil tak zoufale vyhýbat. Dokázal jsem přeměnit bolístky v pokrok a poprvé v životě jsem byl schopen přijmout sám sebe, takového jaký jsem, se všemi chybami.
Pro všechny muže, kteří jsou právě teď možná stejně tak skeptičtí jako jsem býval i já, jsem sestavil seznam 3 důvodů, proč by i muži měli meditovat. Proč je důležité udělat si alespoň 15 minut denně čas jen pro sebe – zpomalit, zklidnit myšlenky, ocenit sám sebe. Později mi poděkujete. No vážně!
1. Meditace nám umožňuje prozkoumat možnosti! 
Jako muži máme tendenci myslet více racionálně, jsme hrdí na logiku a praktičnost. V případě problému budeme neúnavně pracovat, abychom našli řešení. Většina z nás to nepřizná, ale máme také přirozenou tendenci kontrolovat výsledek dané situace. Instinktivně jsme pragmatičtí, a tak je pro nás obtížné vzdát se kontroly nad výsledkem, protože se domníváme, že máme schopnost manipulovat. Často je to právě strach nezaručeného nebo nepříznivého výsledku, který v nás vytváří takové odhodlání. Tím, že máme neustále potřebu kontroly vlastně blokujeme důležité hledisko života, kterým jsou právě možnosti.
Říká se, že meditace je takovou branou do světa možností. Zklidněním mysli se rozšiřuje vědomí, které přímo napomáhá řešení problémů. To nám dává možnost zbavit se psychické potřeby mít vše dokonale pod kontrolou a nechat vesmír, aby nám pomohl.
Budete překvapeni, jakmile si uvědomíte, že život je o trošičku jednodušší, když dovolíte, aby věci přirozeně plynuly.
2. Meditace nám pomáhá vnímat pocity! 
Mnozí z nás, a muži především, byli vychováni tak, aby si pocity i emoce chránili. Někteří z nás byli poučováni, aby nikdy nedávali najevo slabiny i zranitelnosti. Bylo nám také říkáno, abychom byli silnými vůdci, abychom byli tvrdí.
Ale tvrdí… jakým způsobem?
Tato očekávání často vedla k tomu, že mnozí z nás mají nyní potíže s porozuměním pocitů i emocí nebo s jejich úplným procítěním a přijetím. Někteří z nás začali vyjadřovat pouze pocity spojené s pozitivními zážitky, zatímco nepříznivé pocity ukrývají hluboko uvnitř sebe. Mnozí muži potom tyto ukryté pocity vyjadřují prostřednictvím nejrůznější rebelie.
Když jsem vyrůstal, bylo pro mě opravdu obtížné rozlišit a oddělit emoce. Nehledě na danou situaci, hněv se většinou stal mojí okamžitou reakcí.
Hněv je sice pravděpodobně nejjednodušší reakcí, avšak neposkytuje racionální řešení. Kvůli zranitelnosti, která se pojí s dalšími pocity jako jsou smutek, strach nebo zklamání, se těmto pocitům snažíme vyhýbat.
Meditace nám pomáhá spojit se s naším podvědomím – místem, kde sídlí mnoho potlačených emocí. Odhalováním falešných interpretací těchto emocí se naučíme nepovažovat pocity za dobré nebo špatné, a tím je budeme schopni vnímat bez zaškatulkování.
Je důležité přestat mít strach z emocí a pocitů, které nám nejsou úplně příjemné, ale naopak se snažit je procítit, a tak se díky nim naučit více o sobě.
3. Meditace nám pomáhá žít více autenticky! 
Na to, abychom se spojili sami se sebou, nepotřebujeme žádné pomůcky, jen sebe.
Muži často investují mnoho své energie k dosažení štěstí prostřednictvím úspěchů a majetku, a přitom tak úplně zapomínají sami sebe. Postupně přestávají následovat své sny a začnou pracovat pro lidi, kteří nikdy nepřestali následovat ty své. Vyčerpaní zůstávají na místě proto, aby si udrželi životní styl, který ani nechtěli. Znám muže, kteří vlastní opravdu velký majetek, ale bojují s depresí.
Meditace nás přivádí zpátky k sobě. Zvyšuje naše povědomí, kreativitu a duševní sílu. Během meditace nejsme svázáni představou světového úspěchu. Nejsme zaměřeni na kariéru nebo hmotné věci. Nejsme úzkostliví nebo ponořeni ve strachu. V těchto okamžicích se vracíme zpět k našemu záměru.
Díky mužům jako Dan Harris, Russell Simmons a Hugh Jackman, kteří veřejně mluví o meditaci, se zdá, jako by tento životní styl začalo přijímat více lidí. Občas je mi ale líto, když si uvědomím, kolika mužům by výhody této neuvěřitelné praxe mohly pomoct.
Muži, i my o sebe potřebujeme pečovat! O mysl, tělo i ducha. Potřebujeme změnu! Je to výzva! Jdete do toho?
~ Autorem článku je Quentin Vennie – spisovatel, speaker a wellness expert

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/0-17250/real-men-meditate-3-reasons-why-you-should-too.html

Leave a Reply