+420 775 152 006
info@zuzzihusarova.cz

1 Jun 2018

Jak si zvýšit hladinu serotoninu

Ptáte se, co může způsobovat náhlé změny nálad?

Ačkoliv je serotonin typicky označován za mozkovou chemikálii, většina tohoto neurotransmiteru je produkována v našem trávicím traktu. Serotonin působí silně na nálady, emoce a je také známo, že má prsty i v přehnaných změnách chutí a to především na sladké. Dále působí na pocity bolesti, spánek, chuť k jídlu a také na regulaci teploty těla. Serotonin je často označován za ‘hormon štěstí‘ a to zejména proto, že se jeho produkce zvyšuje, když jsme vystaveni přirozenému slunečnímu světlu. Například většina Kanaďanů bojuje s nízkými hladinami serotoninu, jelikož během roku nemají tolik přístupu k již zmíněnému přirozenému slunečnímu světlu.

Produkce serotoninu je úzce spojena s dostupností vitaminu B6 a aminokyseliny tryptofanu. Pokud v naší stravě chybí dostatečné množství vitamínů, vystavujeme se tak většímu riziku nedostatku serotoninu. Pokles serotoninu můžeme zaznamenat ve spojitosti s fyziologickými příčinami – poruchami trávení a také stresu, neboť vysoké hladiny stresového hormonu kortizolu znemožňují tvorbu serotoninu. Pokud se podíváme na náš současný životní styl ve spojitosti se všemi prvky nezbytnými pro přirozenou produkci serotoninu v těle, není divu, že mnozí z nás trpí nízkou hladinou tohoto hormonu. Navíc se v dnešní době mnoho lidí potýká s chronickým stresem – jednu z hlavních příčin vyčerpání serotoninu.

Pojďme se tedy podívat na to, co můžete udělat, abyste si zajistili udržení hladin serotoninu:

1. Snižte smutek pomocí 5-HTP
Bylo zjištěno, že derivát tryptofanu – 5-hydroxytryptofan (5-HTP), je účinnější než tryptofan pro léčbu nespavosti, deprese a úzkosti.

2. Zklidněte svůj mozek vitamínem B
Svým pacientům doporučuji, aby v období většího stresu měli B-komplex vždy po ruce. Zejména vitamin B6 totiž podporuje tvorbu serotoninu v mozku. Vyšší příjmy vitamínů B6 a B12 jsou spojeny s nižším rizikem depresivních symptomů především u starších lidí, dle výsledků studie zveřejněné v časopise American Journal of Clinical Nutrition.

3. Usmívejte se s třezalkou
Tato bylina byla prokázána jako prospěšná pro uvolnění mírné až středně těžké deprese. Zdá se, že funguje jako přirozený SSRI (selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu) a to tím, že brání rozpadu serotoninu v mozku.

4. Přidejte inositol do vašeho smoothie
Inositol je přirozeně přítomný v mnoha potravinách (např.: v grapefruitech, hroznech, celozrnných potravinách, zelí) a některé studie ukázaly, že inositol zlepšuje aktivitu serotoninu v mozku. Jako doplněk může být účinný při zmírnění úzkosti a deprese a při podpoře zdraví nervového systému. Inositol je velmi účinný pro zklidnění nervového systému při smíchání s hořčíkem.

5. Následujte světlo
Je celkem známo, že například Kanaďané milují své terasy. Po dlouhé zimě a dlouhých dnech strávených uvnitř svých domovů, si rádi užívají čerstvý vzduch a sluneční světlo a to dokonce i za chladnějších dnů. Je to totiž jeden z nejrychlejších způsobů, jak si zvýšit náladu.

Začněte svůj den krátkou ranní procházkou a vytvořte si tak malý denní rituál, který vás okamžitě nabije energií. Nezapomeňte si také dopřát dostatek kvalitního spánku, obklopovat se lidmi, se kterými je vám dobře a dělat si denně radost!

– Natasha Turner

4p

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: https://weather.com/en-CA/canada/health/news/2018-03-19-increase-seratonin

Leave a Reply