+420 775 152 006
info@zuzzihusarova.cz

23 Nov 2016

JAK DOSÁHNOUT ÚSPĚCHU DÍKY POCITU ŠTĚSTÍ

//
Comments0

Všichni si v životě přejeme štěstí a úspěch. Kudy se za jejich dosažením vydat? A jak spolu vlastně štěstí a úspěch souvisí? Je vždy ten, kdo je úspěšný, také šťastný?

Být šťastný nebo alespoň dlouhodobě spokojený je nejen příjemné, ale takový člověk bývá i zdravější, psychicky odolnější a sebevědomější. Lépe se pak uplatní na trhu práce, v zaměstnání bývá úspěšnější a mezi kolegy oblíbenější, než nějaký věčně zakaboněný mrzout. Být šťastný je tedy prospěšné pro nás, i naše okolí.

Úspěch = štěstí?happy-girl

Jaká je souvislost mezi štěstím, úspěchem a hmotným zajištěním? A čím vůbec úspěch měříme? Stavem bankovního konta? Dosaženými tituly? Někdo hodnotí partnerské vztahy, vztahy s dětmi a přáteli, někdo hledí na hmotné věci, které si může dovolit (drahá auta, nejnovější elektroniku, luxusní šperky, …) – úspěch může pro každého znamenat něco jiného.

Úspěch ve smyslu dosažení statutu, bohatství, vážnosti atd. však nedláždí automaticky cestu ke štěstí a pocitu osobního naplnění. Úspěch a štěstí jsou dvě rozdílné věci. To, jak si je pro sebe definujeme, je čistě na každém z nás, nezapomínejte však na jejich rozdílnost a na to, že jedno nemusí automaticky vyplývat z druhého.

Štěstí si za peníze nekoupíš. Nebo ano?

Přesto platí, že s vyšším příjmem přibývá lidí, kteří se v průměru cítí šťastní, ale funguje to jen do určité míry. Pokud někdo s měsíčním platem 15 tis. dostane 5 tisíc přidáno, jeho kvalitu života to znatelně zvýší. U někoho s měsíčním příjmem 80 tisíc, dojde-li ke stejnému procentuálnímu navýšení, nejsou už rozdíly v pocitu štěstí patrné (dle výzkumů se to týká 30 % nejlépe situovaných domácností).

A i tam, kde došlo ke zvýšení pocitu životního štěstí díky zlepšení finanční situace (ať už šlo o zvýšení platu, díky dědictví, nebo výhře), šlo obvykle jen o dočasný stav – na lepší se snadno zvykne a ze zážitku se stane standard.

Štěstí a úspěchu naproti

Co tedy udělat pro to, abychom se v životě cítili šťastní a tento pocit si udrželi pokud možno dlouhodobě? Podle neurobiologických zkoumání mají na pozitivní naladění z 50 % vliv osobnostní rysy, které jsou vrozené. Zbývajících 50 % je tedy pod naši kontrolou – i pokud máte přirozené tendence k trudomyslnosti, můžete toho hodně udělat pro to, aby jste se cítili šťastnější.

Tipy pro šťastnější a úspěšnější život:

Pracovní sféra

 • věnovat se tomu, v čem vynikáme
 • když jsme spokojení v práci, přenáší se naše spokojenost i do dalších oblastí života – ideální je tedy dělat práci, která nás baví a naplňuje
 • pokud se nemůžeme tomu, v čem vynikáme, věnovat naplno, tak alespoň co nejvíce to jde a jinou práci delegovat, outsourcovat atd
 • tím, že budeme dělat, co nám jde a co nás baví, budeme šťastnější a dost možná i úspěšnější

Rodinné vztahy

 • stabilní rodina je důležitým faktorem životní spokojenosti

Přátelské vztahy a další sociální kontakty

 • pěstování dobrých vztahů s přáteli, kolegy, sousedy atd.
 • na udržování přátelských vztahů v osobním životě někdy zapomínáme a zaměřujeme se zejména na budování profesních vztahů (u nichž vidíme konkrétní profit)

Aktivně vyjadřovat vděčnost druhým lidem

 • posiluje to soukromé i pracovní vztahy, lépe se budou cítit obě strany
 • i nám samotným pomáhá zaměřit se na to, co se nám povedlo, za co jsme vděční, spíše než na to negativní

Dávat – být štědrý

 • dostávání nemá člověk pod kontrolou – když něco chce nebo potřebuje, musí se spolehnout na druhé; k pomoci je nelze přimět, ale dávání máme zcela ve své režii

Štěstí je nakažlivé – jsme-li obklopeni šťastnými lidmi, činí nás to šťastnějšímikamaradky

Nezaměřovat se zcela na hromadění hmotných věcí

 • od určité výše příjmu už nás peníze nedělají šťastnějšími, štěstí si za peníze nekoupíme

Aktivně usilovat o splnění vlastních cílů

 • cíle, o které neusilujeme, zůstávají jen sny a díky snům jsme šťastní, jen když sníme
 • buďme vděční za to, co máme, ale snažme se posouvat i dál, oceňujme každý dílčí krok za naším cílem
 • neporovnávat to, kde jsem dnes a kde bych chtěl být, ale kde jsem dnes a kde jsem byl před časem
 • slovy Johna Woodena, známého a velmi úspěšného sportovního kouče:  „Úspěch je klid v duši, který vzniká, když ze sebe vydám maximum toho, čeho jsem schopen.“

Žijte život, který chcete žíthappy-woman3

 • dělejte to, co je pro vás důležité, obklopte se správnými lidmi, vyjadřujte, co cítíte, zaměřujte se na své cíle, atd. – protože, jak říká jedno známe rčení, litovat můžeme jen toho, co jsme neudělali

zdroj: www.mindset.cz

Leave a Reply