+420 775 152 006
info@zuzzihusarova.cz

14 Oct 2016

9 přírodních léků na podzimní únavu a špatnou náladu

//
Comments0

Nastává období podzimu, dny se krátí, ubývá slunečního svitu a tím se dostáváme do stavu, kdy jsme víc unavení, máme víc špatné a chmurné nálady a celkově jsme skleslí, ani nevíme proč.

Mám pro vás dneska pár tipů, na potravinové dobroty, kterými si můžete doplnit nejen serotoniny, hormony štěstí, ale také se krásně zklidnit a dobře si odpočnout.

autum

Pokud chcete být plní energie, dobré nálady a mít kvalitní spánek, můžete si pomoct následujícími bylinkami či superpotravinami:

 • Ashwagandha – tato účinná směs ajurvédských bylin obsahuje bylinu Valeriana officinalis, která pomáhá s usínáním. Příznivě působí na celkové zklidnění, dobrý odpočinek a přirozený spánek. Dále obsahuje bylinu Withania somnifera, která přispívá k fyzické i duševní pohodně při psychické zátěží a nervovém napětí. Přináší cekovou regeneraci organismu při slabosti, únavě a vyčerpání.
 • Chyawanprash – ajurvédský bylinný elixír je v Indii již po celá staletí považován pro své revitalizační účinky za “elixír života”. Je složen z jedinečné kombinace bylin, z nichž nejpodstatnější je indické ovoce Amalaki, které je bohatým přírodním zdrojem antioxidantů a vitamínu C – podporuje odolnost organismu a dodává energii. Elixír dále obsahuje Terminalia bellirica a Terminalia chebula, které příznivě ovlivňují zažívání a střevní činnost a podporují funkci kardiovaskulárního systému a jater. Glycyrrhiza glabrapůsobí na správnou činnost dýchacích cest. Withania somnifera pomáhá udržovat tělesnou vitalitu a duševní rovnováhu. Centella asiatica zlepšuje pamět a Tribulus terrestris má příznivý vliv na energii, rovnováhu hormonů a zdraví močových cest.
 • Brahmi – vzhledem k výrazným účinkům na mozkovou činnost, paměť, je v oblibě zejména u studentů a duševně pracujících lidí. Je velmi cenná pro svou schopnost odbourat poruchy krátkodobé paměti a normalizovat mentální funkce důležité pro běžný život západního člověka.
 • Gotu kola –  patří do kategorie tzv. mozkových nutrientů, neboť regeneruje nervovou soustavu. Užívá se pro podporu paměti, zlepšuje schopnost učit se a soustředění. Užívá se k odstranění mentálních blokád, k léčbě depresí.
 • Guarana – na tělo působí  především stimulačně. Zlepší koncentraci a bdělost, potlačí pocity únavy a posílí vytrvalost.  Guarana zažene stres a únavu a zajistí tělu psychickou i fyzickou vitalitu, koncentraci a regeneraci.
 • Kanna – zmírňuje stres, zlepšuje náladu, působí jako antidepresivum a zejména jako anxiolytikum, kdy zmírňuje pocity strachu a fobie.
 • Mučenka pletní – působí blahodárně na nervový systém.  Její účinky  jsou výrazně uklidňující, je výborným sedativem, tlumí pocity úzkosti, nervozity a psychického napětí.
 • Maca prášek-je kořenem, který pochází z Peru. Můžete jí najít ve formě prášku. Protože neroste ve všech podnebích tak se v sušené a práškové formě vyváží do zbytků světa. Maca je úžasná pro vyrovnání hormonů jak u žen (zmírnění příznaků PMS a menopauzy) tak u mužů (lepší plodnost). Maca je také skvělý adaptogen, který pomáhá snižit hladinu stresu, zvýšit sílu, vytrvalost a libido, jakož i poskytuje i velkou energii a vytrvalost.
  Maca je bohatá na vápník, fosfor, hořčík, draslík, vitamin B1, B2, C, E a železo. Také obsahuje mnoho stopových prvků, jako jeu zinek a selen, a je ideální potravinou při menstruační nerovnováze, nedostatku libida, neplodnosti, příznacích menopauzy, stresu, chudokrevnosti, únavě, depresi, špatná paměti, tuberkulóze a podvýživě.
  Obvykle se Maca prášek přidává do snídaňvých müsli, smoothies, džusů, čokolády, zákusků atd.
 • Kakao, kakaové boby, kakaový prášek-Čokoláda je bohatá na antioxidanty, hořčík, železo, chrom, mangan, zinek, měď, vitamín C, fosfor a další prvky. Je také bohatá na tryptofan, který zlepšuje náladu a je zásadní při výrobě serotoninu, který snižuje úzkost a má stejný dopad jako láska v našem mozku. To je důvod, proč je čokoláda často spojována s láskou.
  Přidejte syrové, čisté a ekologické kakao do svého jídelníčku a začnete cítit úžasné efekty.

Leave a Reply