+420 775 152 006
info@zuzzihusarova.cz

12 Oct 2018

4 nejčastější mýty o koučinku

//
Comments0
/

S koučinkem se v poslední době roztrhl pytel. Hlavně tady na Kanárských ostrovech. Prý: “Kdo nemá práci, jde si udělat výcvik kouče.” To mě fakt pobavilo! Proto jsem se rozhodla napsat tento článek.

Možná ti připadá, že každý druhý i v ČR je kouč. Taky si hodně o koučinku slyšel/a a četla, ale nikdy jsi ho na vlastní kůži nevyzkoušel/a.

Je lepší zbavit se chybných předpokladů díky článku od odborníka nebo si ho jít vyzkoušet na vlastní kůži, než na základě nepodložených informací vytvořit mylný soud. Přináším ti proto nejčastější mýty, které se o koučinku říkají, abys mezi mystifikované už nepatřil/a. S koučinkem se totiž můžeš velmi brzy setkat například v práci, pro lepší produktivitu nebo vyhledat kouče v případě, že chceš něco posunout ve svém osobním životě. Bylo by škoda nejít na sezení jen kvůli zbytečným předsudkům, díky kterým přijde o jednoduchou formu, jak získat odpovědi na otázky, které ti už dlouhou dobu nedají spát.

1. Nepotřebuji, aby mi někdo radil. Zvládnu to sama

Kouč neradí! Nikdy od něj nečekej radu, která všechno spasí. Líbí se mi, když mi klientky říkají : “Zuzzi a jak bys to udělala ty?” A já říkám : ” Ono tak nejde o to, jak bych to udělala já, ale jak to CHCEŠ ty?” Je přirozený, že máme někdy strach, přebrat zodpovědnost. Ve škole nás naučili, být potichu a dělat to, co nám řekne paní učitelka. Když se pak zeptám klientky, jak by to chtěla ona, tato otázka ji často překvapí. Ale při tom moc dobře ví, co by chtěla. Po 4 sekundovém mlčení mi odpoví : ” Já si přeju, aby mi můj partner….” a je to venku. Ani to nebolelo. 🙂

Proto pokud se obáváš nevyžádaných rad, můžeš zůstat v klidu. Kouč ti pomůže najít tvoje vlastní odpovědit prostřednictvím přesně mířených otázek. Díky tomu, je řešení ušité pro tebe na míru a máš pocit, že to jde všechno jako by samo. Na svůj život jsi odborník ty sám/a. Proto on jako odborník tě navede k tomu, aby jsi našel ten nejlepší možný plánk, jak vyřešit danou situaci. Sami nedokážeme vidět dané řešení, protože takovou otázku by nás nenapadlo si položit. Proto je důležité mít vedle sebe někoho, kdo nám pomůže vidět situaci z jiného úhlu. Stejně tak jako auto dovezeš k mechanikovi, či se zuby jdeš k zubaři, nech si pomoct s tvojí přetíženou hlavou od kouče.

2. Kouč mě vyslechne, ale pomoct si musím sám

Ano, kouč tě vyslechne, ale zároveň ti pomůže k řešení dojít. Umožní ti správně si nastavit cíle, postupnými kroky jich dosáhnout a poskytne ti zpětnou vazbu k tvému vývoji. Vždycky velmi záleží na klientově vlastní vůli a odho

dlání. Nikdo tu práci neudělá za tebe, nicméně kouč se stane tvojí velkou oporou a ať se děje, co se děje, bude vždy na tvé straně. Pomůže ti překonat strachy, které tě brzdí vrozhodnutí, dodání odvahy udělat potřebné kroky a přinese vnitřní klid, který potřebuješ pro tolik náročný každodenní pracovní koloběh.

3. Aby se mi kouč hodil, musím mít nějaký závažný problém

Kouč umí pomoci i s vážnějšími problémy, ale ze své zkušenosti mohu říct, že nejefektivnější je u

takových těch běžných věcí, které řeší každý z nás. Například: když se obáváme nějaké schůzky a potřebujeme se na ni připravit, když si potřebujeme srovnat myšlenky ohledně partnera, když se cítíme, že nemáme dostate sebevědomí, když nás sevře strach, že nejsme dost dobří nebo máme potíže s dosažením konkrétního cíle atd.

Problémy, které chceš s koučem řešit, by měly směřovat vždy do budoucnosti. Kouč není psycholog nebo terapeut, aby s tebou rozebíral minulost. Nicméně cokoliv, co chceš změnit, můžeš se svým koučem probrat. Nikde není psáno, že musíš být ve špatné situaci, klidně se z dobré můžeš posunout do ještě lepší.

 

4. Koučink je jen příjemný pokec, v podstatě jako s kámošem

Někdy to příjemné je, ale někdy kouč položí otázky, které si ty sám/a (nebo tvoji přátelé) nepoložíš. Nutí tě vystoupit z komfortní zóny a posunout se dál, což může být pěkně nepříjemné. Ale stojí to za to :).

Do jisté míry se ti může ulevit i při povídání s přáteli, ovšem naši blízcí mají, ať už vědomě či nevědomě, vždy osobní důvod. Například tě nepovzbudí v tom, abys odjel pracovat do zahraničí, protože by jim po tobě bylo smutno. Není to nic špatného, přátelé jsou tu zkrátka z jiných důvodů než koučové.

Pokud chceš koučink vyzkoušet na vlastní kůži a ujasnit si, jak přesně vypadá, využijte podzimní speciální akce, mám poslední volné místo na koučink tento měsíc: Koučink pro spokojený vztah ON-LINE.

Napadají tě nějaké další mýty? Napiš mi je do emailu.

 

Leave a Reply