+420 775 152 006
info@zuzzihusarova.cz

30 Nov 2018

11-ctero smysluplnosti meditace účastníků Mindfulness tour

//
Comments0
/

Žijeme v uspěchané době, tempo pokroku jde dopředu mílovými kroky a my jsme tlačeni

 k lepším výkonům a vyšší produktivitě. Úkoly se na nás hrnou ze všech stran a často nevíme, co dělat dříve. Slovní spojení: nestíhám nebo nemám čas je každodenním slovníkem milionů lidí, nejen naší kultury. Slíchám to slále častěji. Hlavně když se po několika měsících vracím z Kanárských ostrovů do tepajícího středu Evropy-Česka. Co teprve Praha? To už mi Česko ani nepřišlo.

Samo sobě jsem si před několika lety pokládala tuto otázku: Jak zvládnout takové tempo vývoje společnosti a zároveň si zachovat vnitřní klid a nadhled?

Nemusíme hledat zas tak daleko, přímo u nás babičky se staraly o zahrádku, háčkovaly, pletly, byly v přítomném okamžiku, ikdyž toho měly spoustu-děti, domácnost, manžel, prarodiče…

Dneska je všechno mnohem jednodušší, máme pračky, myčky, počítače a i přesto jsme neustále

ve stresu. Jak si i v takovém moderním životním stylu najít chvíli pro sebe a zpomalit? Je důležkté si uvědomit, jaký je to zázrak, že jsme dostali příležitost tu žít.

Mně osobně pomohla pravidelná meditace a schopnost mindfulness.  Na Východě je meditace praktikována téměř 3000 let, v Evropě se rozšířila až v posledních dvou stoletích. Fascinují mě děti v Thajsku, které jsem viděla posedávat na ulicích v lotosovém květu. Přirozeně hledáme něco, co nám dodá ten vnitřní klid, který v dnešní našlapané pracovní lince nemáme.

Lidé z východních koutů světa nyní přijíždí se svou nadčasovou filozofií k nám, aby představili české společnosti, jak je meditace a mindfulness důležitá a přínosná pro každého z nás. Měla jsem možnost pořádat týdenní tůru po České republice s jedním z mých učitelů a co si lidé díky meditaci uvědomili jsem sepsala do následujících bodů:

1. Naučit se tajemství meditace

Od meditace se odráží spoustu dalších prožitků a aktivit, které díky ní můžeme docílit. “V rámci tour jsem se naučil meditovat i přes to, že jsem myslel, že to není pro mě.” Kdo si doposud nedokázal představit zastavit se na minutu, natož na celé hodiny si během tour mohl vyzkoušet, jaké to je. Opravdu si to zažít a zjistit, že to je bááááječný. “Naučil jsem se konkrétní kroky, jak můžu meditaci začlenit do svého programu a tím si najít chvíli pro sebe každý den. ” říkal účastník přednášky Mirek. Díky meditaci a pozorování sama sebe uvnitř dokážeme totiž najít vnitřní klid a mír.

 

2. Zvládnutí stresu

Život ve stresu je pro nás velmi škodlivý, často jsou následkem fyzické i psychické problémy. Dlouhodobý život pod tlakem může vést až k vážným onemoc

něním srdce či vzniku rakoviny. ” Medituji už několik měsíců. Meditace mi osobně pomáhá zvládnout tíživé situace a překonat je s větší lehkostí. Víc si všímám toho, jak se cítím a vědomě se rozhoduji, jeslti se tak chci cítit nebo ne. Následně pak změním svoje myšlenky, které ovlivňují moje pocity. To mění pak náhled na celou situaci, ať je jak chce negativní. Nezáleží totiž na tom, co se nám děje, ale na tom, jak danou situaci vnímáme. ” řekla Radka, účastnice přednášky.

3. Tolerance a Respekt

“Pochopila jsem, že jsme si tu všichni rovni. Moje srdce dokáže najednou milovat všechny stejně bez rozdílu věku, pohlaví, rasy, vyznání. Byla to pro mě ohromná úleva, zbavit se díky tomu nenávisti, zlosti a konfliktů, které jsem cítila vůči některým osobám v práci.” dodala Eva, účastnice přednášky. Projekt Peace Revolution, který v Čr šířím vede mimo jiné k tomu, aby se lidé z různých kultur naučili sebe navzájem tolerovat a respektovat. Meditace lidi spojuje. Mír v nás, je totiž jediná cesta k míru světovému. Česká společnost nyní potřebuje více osobností, kteří vedou další lidi k toleranci a lásce všeho živého. A každý přece chceme žít na planetě bez válek, násilí, rasismu…

4. Sebe-Láska

“Potýkala jsem se s nepřijetím svého těla, nevěřila jsem si, že můžu mít tuto práci, nebo dokonce 30 000 měsíčně. Myslela jsem si, že toho zas tolik neumím a nejsem ničím výjmečná. Měla jsem pocit, že za nic nestojím, ” řekla Kateřina, když jsme s ní dělali rozhovor. Velký vliv na snížení našeho sebevědomí mají sociální média, kde lidé často prezentují pouze pozitivní stránky svého života, a tak jsou ostatní smutní, že oni pohádkový život nemají. “Díky koučinku a meditaci jsem začala život žít jinak, vědomě. Uvědomovala jsem si co se děje v mé hlavě a že takhle už to dál nechci. Začala jsem meditovat pravidelně, ne jen když je mi špatně. To mi pomohlo najít cestu sama k sobě, uvědomit si svoje přednosti a obklopit se lidmi, kteří mi pomohou doplnit to, co umím o trochu méně. Pochopila jsem, že každý máme nadání na něco jiného, a to je v pořádku,” dodává Kateřina. Díky meditaci totiž pochopíme, že jsme dokonalí takoví, jací jsme. Naše tělo i mysl jsou jedinečné, není třeba se s kýmkoliv jiným srovnávat.  Začneme si více vážit všeho dobrého co na sobě i v sobě máme a smířit se s tím, co se nám nelíbí.

5. Snížení pocitů úzkosti a depresí

Duševní zdraví je stejně tak důležité jako zdraví fyzické. Není žádná ostuda léčit se z duševních nemocí,

přestože je to zatím v naší společnosti těžko pochopitelné. “Chodila jsem několik let k psychologovi, ale byla jsem na tom pořád stejně. Vypovídala jsem se, ale za pár hodin jsem se cítila úplně stejně. Nevěděla jsem, co mám udělat, aby se něco v mém životě změnilo. Vzpomínala jsem si, jak jsem se tenkrát dokázala radovat, ale to mi prostě nešlo. Neměla jsem důvod být smutná, ale byla jsem,” říká Jana, která dodává “Pravidelná meditace mi pomohla tyto stavy snížit, mohla jsem odložit prášky a díky koučinku se Zuzzi už vím, jakým směrem můj život směřuje a mám v životě spokojenost a naplnění, které mi chybělo.”

6. Vděčnost

Jakmile člověk začlení praktikování všímavosti a principy vědomého života do všedních dní, zjistí, že má spoustu důvodů, za co být v životě vděčný. “Objevila jsem úžasný způsob, cestu, jak si méně stěžovat a více se radovat i z prostých věcí,” říká Eliška, která začala s kurzem Umění meditace před několika týdny.  

7. Zlepšení činnosti mozku a zdraví

Vědecké studie prokázaly, že při pravidelné meditaci se zlepšuje naše koncentrace, paměť,imunita, fyzická výdrž i kvalita spánku. Lidé, kteří pravidelně meditují se dožívají delšího a zdravějšího života. “Nechtěla jsem tomu věřit, ale zjistila jsem, že po několika týdnech meditace si víc pamatuji na zkoušku. Jako bych si najednou pamatovala čísla stránek, obrázky ze skript, ale to jsem před tím nikdy fotografickou paměť neměla. Když jsem si googlovala výhody meditace, zlepšení paměti byla jedna z nich. Kdybych to jen byla věděla dřív, nestrávím tolik nocí u skript,” směje se Jana, studentka lékařské fakulty.

8. Najít sama sebe

“Když jsem se ponořila hluboko do svého nitra, zjistila jsem, kdo opravdu jsem, co od života očekávám a jakým směrem se chci ubírat. Do té doby jsem měla v hlavě chaos,” říká sympatická Lenka. Nikdo jiný to za nás nezjistí, rodiče, přátelé ani učitelé neví, co opravdu chceme. A proto by si měl člověk umět sám určit své priority, plnit si své sny a touhy. Často se setkávám s mladými lidmi na sezeních, kteří neví, co dělat. Ať už se to týká pracovního života, vztahů, místa k bydlení. Všímavost a meditace jsou velcí pomocníci na cestě k objevení svého JÁ.

9. Zlepšení vztahů

Lidé, kteří pravidelně meditují se stávají více empatickými a soucitnými, díky čemuž dokáží pracovat na zlepšení vztahů s okolím. Navíc díky zvýšení své

sebelásky usnadníme druhým přistoupit k nám. “Měla jsem problém navazovat vztahy s cizími lidmi. Obecně jsem moc kamarádů nikdy neměla. Jsem introvert a to mě vždy nechávalo v koutě.

Od té doby, co jsem začala meditovat a dala si v koučinku několik výzev ohledně navazování nových kontaktů jsem jak nový člověk. Užívám si povídání s neznámým člověkem ve vlaku, což bylo pro mě v minulosti velké tabu. V práci mám najednou přátelské vztahy a nechat se oslovit mužem na ulici najednou vidím jako příjemý zážitek namísto hrozby,” dodává sympatická Kristýna. Naučíme se sdílet naše radosti i starosti a rychleji odpouštět. Účastníci akce říkali, že by rádi šířili svoje zážitky a nové poznatky dál ve svém okolí, aby se mohly těšit z lepších vztahů. To povede k méně konfliktům, vzteku a přetvářce.

10. Žít tady a teď

Základem cvičení mindfulness je obrácení pozornosti k tomu, co právě prožíváme. Pomocí různých metod se lidé naučili, jak nechat minulost plavat a zaměřit se na přítomný okamžik. “Mindfulness mě učí, jak žít tady a teď a užívat si to,” dodal Honza, programátor.

11. Nová přátelství

Většinou se podobných akcí účastní lidé, kteří se zajímají o osobní rozvoj a nalezení duševního klidu. To už je první společný zájem účastníků akce. Na akci se potkáli lidé se stejně smýšlejícími, inspirativními lidmi a vytvořili se nová přátelství. “Žít život v souladu s našemi hodnotami, v harmonii s okolím i přírodou je něco, co nám přináší radost a spokojenost do života.” říká Hanka.

Přínosem celé akce a projektem Mindfulness tour je zlepšení vztahů k sobě samým i lidem v okolí, nalezení duševní rovnováhy, pomoc při stresových situacích a společná cesta k harmonické společnosti.  

 

Pokud chcete příští rok akci hostit ve své organizaci, firmě nebo škole, napište mi 🙂 

Děkuji všem za podporu, pomoc a sdílení, se svými přáteli.

S láskou,

Zuzzi

Organizátorka Mindfulness Tour

 

Leave a Reply